Az urológus a vizeletelválasztó rendszer szerveivel (vese, húgyvezeték, húgyhólyag és húgycső) valamint a férfi külső – és belső nemi szervek (hímvessző, here, mellékhere, prosztata, ondóhólyagok) elváltozásaival, betegségeivel foglalkozik. Sokan fordulnak urológushoz a rectum (végbél) és környéli panaszokkal (fissura, aranyér). Ezek a hiedelemmel ellentétben nem tartoznak az urológus szakterületéhez, még akkor sem, ha a fizikális vizsgálat részét a férfiak esetében a prosztata vizsgálata (végbélen keresztüli tapintási vizsgálat) is tartalmazza. Ilyen esetekben sebészhez (proctológushoz) kell fordulni.
Milyen tünetekkel forduljunk urológushoz?
Mindkét nem esetében:
Gyulladásos tünetek esetén a lehetséges panaszok:
Az akut vesemedence gyulladás esetében hirtelen fellépő láz, hidegrázás, vese környéki fajdalom, elesettség, étvágytalanság léphet fel, vizelési nehézséggel, illetve fájdalmas vizeletürítéssel. Előfordulhat csípős, gyakori vizelés, baktérium ürülése a vizeletben, illetve véres vizelet. Előfordulhat nyomás érzékeny vesetájék, illetve a vesetájék ütögetésre fájdalmas.
Köves eredetű megbetegedések:
a vesében vagy a húgyvezetékben (ureterben) előforduló kövek igen intenzív, erős, görcsös fájdalmat okoztatnak, melyek az érintett oldalon a vesetájon és/vagy az alhasban, comb belső felszínébe , nőknél a szemérem ajkakba sugárzó fajdalomként jelentkezhetnek. Az intenzív, görcsös fájdalom mellett, hányinger, többszöri hányás, a has felpuffadása, székrekedés is lehet a kísérő tünet. Ezek mellet előfordulhat, hogy a vizeletben vér látható.
Mik a leggyakoribb urológiai betegségek?
- - vesemedence gyulladás (pyelonephritis)
- - vesekő, ureterkő (húgyvezeték kő)
- - húgyhólyag daganat
- - húgyhólyag gyulladás (cystitis)
- - prosztatarák,
- - prosztata gyulladás
- - prosztata jóindulatú megnagyobbodása
- - hererák
- - herevízsérv
- - here visszérsérv
- - inkontinencia (vizelettartási zavar)
- - fitymaszűkület
- - rövid kantárfék