A női és férfi nemi hormonteremlés zavarai, a meddőség hormonális okai
Nőkben a teherbe eséssel kapcsolatos nehézségek, rendszertelen havi vérzés, petefészek-elégtelenség illetve policisztás ovárium szindróma gyanúja esetén az FSH meghatározására van szükség, de más hormonokkal együtt. PCOS esetében pl. az FSH és az LH aránya kórjelző lehet.
Menstruációs zavarok, női meddőség
Nőknél az LH- (és FSH) szintek meghatározása segíthet elkülöníteni az elsődleges (primer) petefészek-működési elégtelenséget (azaz magának a petefészeknek a működési elégtelenségét vagy a petefészek fejlődési zavarát) a másodlagos petefészek-működési zavaroktól (amikor a petefészkek a hipofízis vagy a hipotalamusz rendellenessége miatt nem képesek ellátni funkciójukat). Elsődleges petefészek-működési elégtelenségben az LH- és FSH-szintek emelkedettek.
Elsődleges petefészek-működési elégtelenség oka lehet fejlődési zavar:
- A petefészkek hiánya (agenezise) – nem fejlődtek ki a petefészkek.
- Kromoszóma-rendellenesség (például Turner-szindróma).
- A petefészkek szteroidtermelésének rendellenessége (például a 17-alfa-hidroxiláz hiánya).
A petefészek működésének túlságosan korai megszűnése, ezt okozhatja:
- besugárzás
- kemoterápia
- autoimmun betegség
Krónikus anovuláció (a tüszőrepedés elmaradása), amelynek oka lehet:
- policisztás ovárium szindróma (PCOS)
- mellékvese-betegség
- pajzsmirigybetegség
- petefészektumor
Amikor egy nő eléri a változó kort (menopauzát), és petefészkei beszüntetik működésüket, az LH-szintek megemelkednek.
Alacsony LH- és FSH-szintek figyelhetők meg másodlagos petefészek-működési elégtelenségben, ekkor a hipofízis vagy hipotalamusz működésével kapcsolatos problémára utalnak.
Hereműködés vizsgálata
Férfiaknál a magas LH-szintek a herék elsődleges funkciózavarát jelzik. Ezt okozhatja a herék fejlődési zavara vagy a herék sérülése:
Fejlődési zavar:
- a gonádok agenezise (nem fejlődtek ki a herék)
- kromoszomális rendellenességek (például Klinefelter-szindróma)
A herék működészavara
- vírusinfekció (mumpsz)
- trauma
- besugárzás
- kemoterápia
- autoimmun betegség
- csírasejttumor
Alacsony szintek hipofízis- vagy hipotalamus-rendellenességekre utalnak.
A GnRH-ra adott LH-válasz meghatározásának eredményei segíthetnek az elsődleges működészavar (a petefészkek, illetve a herék működészavara) és a másodlagos rendellenességek (a hipofízissel vagy hipotalamusszal kapcsolatos problémák) elkülönítésében. Miután levették az alap LH-szint meghatározásához szükséges vért, injekció formájában GnRH-t juttatnak be a páciens szervezetébe. Amennyiben az injekciót követően az LH-szint emelkedik, a hipofízis képes volt reagálni a GnRH-ra, ami arra utal, hogy a probléma okát a petefészkek vagy herék szintjén kell keresni. Az alacsony LH-szintek azt mutatják, hogy a hipofízis nem válaszolt a GnRH-ra, és a betegség valószínűleg a hipofízis vagy hipotalamusz rendellenes működésével kapcsolatos.