VERSYS CLINICS Férfi Meddőségi Központ

A FÉRFIAK NEMZŐKÉPESSÉGE

Az andrológia a férfi nemi szervek megbetegedéseivel, funkciózavaraival foglalkozó tudományág. Magában foglalja a férfiak megtermékenyítő képességének és szexualitásának működését, kóros működéseit, kivizsgálását és kezelését. Tevékenysége mára kibővült a férfi-fogamzásgátlás és a férfiklimax témakörével is.

MITŐL FÜGG A FÉRFIAK NEMZŐKÉPESSÉGE?

A férfiak nemzőképessége a spermiumok állapotától függ. Befolyásolja a spermiumok száma, morfológiája és mozgási tulajdonságaik. A meddőség a párok esetében 40-40%-ban vezethető vissza férfi-, illetve női eredetűre.

Ha alacsony a spermiumszám, kevesebb spermium éri el a petesejtet természetes körülmények között. Ha a mozgási tulajdonságaiban vagy a morfológiájában van eltérés, csökken a túlélés esélye a női ivarszervben, illetve nehezebben jut el a petesejtig.

Egyes esetekben immunológiai oka is lehet a fogamzás elmaradásának. A nő immunrendszere ellenanyagot termelhet a partnere spermiuma ellen, illetve bizonyos esetekben a férfi szervezete a saját spermiumai ellen termel. Ez összecsapódásra készteti, illetve károsítja a spermiumokat, ezáltal gátolva a termékenyítési képességüket.

MILYEN LEHETŐSÉGEK VANNAK A FÉRFIMEDDŐSÉG KEZELÉSÉRE?

  • Gyógyszeres (okoktól függően bizonyos gyógyszerek alkalmazása)
  • Műtéti kezelés

    • herevisszér- (varicokele) tágulat műtéti megoldása
    • herebiopszia
    • hereszövet felhasználása mesterséges megtermékenyítés során
    • hereszövet mélyfagyasztása
    • asszisztált reprodukciós kezelések (mesterséges megtermékenyítés) különböző formái
  • Végső esetben, ha a férfinál egyáltalán nem található spermium, vagy valamilyen súlyos öröklődő genetikai betegség áll fenn, ún. donorspermium-szolgáltatás is igénybe vehető.

 

MIT VIZSGÁL AZ ANDROLÓGIA?

Andrológia a férfi meddőség (gyermektelenség oka a férfi oldalon van) kivizsgálásával, a merevedési zavarok (erektilis diszfunkció) kivizsgálásával és kezelésével, az idősödő férfi hormonális változásaival és a férfiak fogamzásgátlásával foglalkozó tudomány.

A meddőség WHO (1995) általi definíciója: Rendszeres, aktív szexuális életet élő, fogamzásgátlási módszereket nem használó pár esetében a terhesség 1 éven belül nem jön létre.
Magyarországon bevett gyakorlat, hogy gyermektelen párok esetében a női oldalt kezdik el kivizsgálni és amikor ott nem igazolódik eltérés, akkor következik a férfi oldal kivizsgálása. Ez a nézet alapvetően hibás, hiszen 40%-ban a nők, de ugyanúgy 40%-ban a férfi oldal tehető felelőssé azért, hogy egy kapcsolat gyermektelen. Így az andrológusok igyekeznek azt a szemléletet meghonosítani a hazai gyakorlatban, hogy a nők kivizsgálásával párhuzamosan a férfiak kivizsgálása is kezdődjön el. A merevedési zavarok jó része kezelhető, ezért érdemes vele szakemberhez fordulni.

A merevedési zavar nemcsak a gyermeknemzés szempontjából jelenthet problémát, hanem más szervek, szervrendszerek megbetegedésére hívhatják fel a figyelmet. Így például a merevedési zavar első jele lehet a szív,- érrendszeri megbetegedésnek és/vagy a cukorbetegségnek. Ezek mellett azonban egyéb megbetegedésekben (pl: tesztoszteron szint csökkenésében, pszichés zavarokban is) előfordulhat hasonló tünet. A kivizsgálás kezdetén fontos elkülöníteni, hogy a szervi elváltozások vagy pedig pszichés ok állhat a háttérben. A kezelés alapvetően más-más mindkét esetben.
Az andrológusok által végzett leggyakoribb műtétek a következők: varicokele (here visszérsérv), spermiumnyerés heréből (TESE), spermiumnyerés mellékheréből (MESA), hydrokele (herevízsérv), művi meddővé tétel (vasektomia), circumciso (előbőr eltávolítása), frenulotomia (rövid fitymafék átvágása), hímvesszőn és herezacskón lévő elváltozások műtéti kezelése, illetve mikroszkóppal végzett műtétek (mTESE, mikroszkópos varicocelectomai).

AZ ANDROLÓGIAI KIVIZSGÁLÁS MENETE:

A rendelőbe érkezést követően először a páciens anamnesiének feltérképezése történik. Kikérdezzük a korábbi betegségeket, esetleges műtéteket, a szedett gyógyszereket, az esetlegesen meglévő allergiákat, környezeti ártalmakat. Ezt követi a fizikális vizsgálat (a nemi szervek vizsgálata), majd pedig az ultrahang vizsgálat. Ezt követi a laborok elrendelése (ez vérvételt jelent, illetve ondóvizsgálatot. Az ondóvizsgálat részletei lentebb olvashatóak.

TUDNIVALÓK A SPERMAVIZSGÁLATOT MEGELŐZŐEN:

A vizsgalatot megelőzően 3-5 nap karentia (önmegtartóztatás) szükséges. Ez azt jelenti, hogy nem történhet ondótávozás. A minta leadása általában az adott intézményben egy mintaadó szobában történik vagy otthon. Ha otthon, akkor azzal kell számolni, hogy egy órán belül be kell érni vele a vizsgáló laboratóriumba. A mintaadás céljára használt edény tiszta, vegyszermentes műanyag edény. A minta leadása legtöbbször maszturbacio útján történik meg. A vizsgálatot megelőzően a nemi szerveket meg kell tisztítani, főleg ha az ondóminta tenyésztésre fog kerülni. Figyelni kell arra, hogy az ondókilövellés első fele is a mintaadó edénybe kerüljön, mert ellenkező esetben mind a spermium számolás mind pedig a volumen meghatározása esetében tévesen eltérő eredmény fog leírásra kerülni, ebből kifolyólag pedig a lelet is a valóságtól eltérést fog mutatni. A mintát – ha annak a leadása nem az adott vizsgáló intézményben történik-. akkor testmeleg környezetben kell szállítani. A túl meleg vagy hideg, a spermiumok mozgására befolyással van.

SPERMAVIZSGÁLAT MENETE:

A minta beérkezését követően, annak vizsgálatát egy óra múlva kezdjük meg. Ennyi időre van szükség általában, hogy a normál minta lefolyósodjon és vizsgálni lehessen. Ezt követően megvizsgáljuk a fizikai paramétereit (mennyiség, szín, szag, pH, viszkozitás) ezeket jegyzőkönyvben rögzítjük, majd a natív mintából tárgylemezre cseppentünk és fedőlemez alatt vizsgáljuk és számoljuk a spermiumok mozgását. Majd a mintából pipettával Makler kamrába juttatunk egy kis mennyiséget és következik a számolás (koncentráció, teljes spermaszám meghatározása). Ebben a kamrában végezzük el az úgynevezett peroxidaz tesztet is, amikor is megszámoljuk a mintában lévő kerek sejtek számát (gyulladásra utaló jel, ha a meghatározott érték felett van). Ezt követően mintából tárgylemezre kenetet húzunk, azt fixáljuk és festjük. A kihúzott mintában megvizsgáljuk a spermiumok morfológiáját (alakját illetve az esetleges alaki deformitásokat).
A számolást egy adott mintában kétszer kell végrehajtani a WHO V. elvei alapján.

SPERMAVIZSGÁLAT EREDMÉNYÉNEK MAGYARÁZATA, FOGALMAK:

 

 

 Normozoospermia

 A spermiumok mozgása, alaki megjelenése és számbeli aránya a normál érték felett van.

 Oligozoospermia

 Csökkent spermiumszám

 Asthenozoospermia

 Csökkent mozgási képességgel rendelkező spermiumok

 Teratozoospermia

 Károsodott alaki felépítésű spermiumok

 Oligo-astheno-teratozoospermia

 Számbeli, mozgási és alaki paraméterek mind a normál érték alattiak

 Krioptozoospermia

 Az ejaculatumban csak centrifugálás után található spermium

 Necrozoospermia

 Kizárólag nem életképes spermiumok jelenléte

 Azoospermia

 A spermiumok teljes hiánya

 Leukocytospermia

 A mintában 1millió/ml feletti fehérvérsejtszám

 Aspermia

 Ondó hiánya (nincs vagy retrograd ejekuláció)

  

WHO V. (2010) 5% FELETTI – A LELETBEN IS MEGTALÁLHATÓ- ÉRTÉKEI (NORMÁLÉRTÉKEK):

 

Ondó térfogat

> 1.5 ml

pH

> 7.2

Spermium koncentráció (millió/ml)

> 15 millió/ml

Összes jól mozgó Spermium (Progresszív és nem progresszív PR+NP%)

> 40%

Progresszív motilitás (PM%)

> 32%

Életképesség (vitalitás)%

> 58%

Összes spermium szám

> 39 millió/minta

Spermium normál morfológia (normál alak)

> 4%

Fehérvérsejt (millió/ml)

< 1 millió/ml

MAR (Mixed Agglutination Reaction) teszt (immunológiai eredetű meddőség esetén)

< 50%

EGYÉB FONTOS ÉRTÉKEK:

Zinc (mikromol/ejaculatum) (prosztata funkció)

> 2.4

Fruktóz (mikromol/ejaculatum (ondóhólyag funkció)

> 13

alfa glükozidáz (mU/ejaculatum) (mellékhere funkció)

> 20

 

MILYEN GENETIKAI OKAI VANNAK A FÉRFIMEDDŐSÉGNEK?

A házaspárok 10-15%-a akarata ellenére gyermektelen. A terméketlenség vagy más néven infertilitás oka 35-40%-ban csak a férfiban rejlik. A becslések szerint a meddő férfiak 15%-ánál valamilyen genetikai rendellenesség áll a nemzőképtelenség hátterében. A genetikai rendellenesség következtében csökkent spermiumszámot (oligozoospermia, ilyenkor az ondóban lévő spermiumok száma 5 millió/ml alatti) vagy a spermiumok hiányát (azoospermia) figyelhetjük meg a spermavizsgálat során. Bár a férfimeddőséget okozó komplex genetikai okok jó része még ma is ismeretlen, az ismert genetikai okok vizsgálatára számos lehetőség van.

A gondos andrológiai szakorvosi kivizsgálás után, abnormális spermakép esetében, a genetikai kivizsgálás javasolt. Genetikai tanácsadás különösen ajánlott a mesterséges megtermékenyítés (ún. asszisztált reprodukció) különböző módjainak alkalmazása előtt, egyrészt az infertilitás hátterének tisztázására, másrészt hogy meghatározzuk az esetleges genetikai rendellenesség fiú utódokba történő átörökítésének kockázatát.

MIT KELL TENNEM VIZSGÁLAT ELŐTT, MIRE KÉSZÜLJEK?

Kollégáink vagy szükség esetén orvosaink a konzultáció/vizsgálat időpontjának egyeztetése alkalmával pontos felvilágosítást adnak a fontos tudnivalókról.

MEDDIG TART A VIZSGÁLAT?

Attól függően, hogy az orvos milyen vizsgálatokat szeretne elvégezni, a vizsgálati idő 30 – 60 perc közötti időtartam lehet.

MIT KELL TENNEM VIZSGÁLAT ELŐTT, MIRE KÉSZÜLJEK?

A vizsgálatot követően 1-2 héten belül elkészül a lelet, amelyet kérés esetén elküldünk az Ön által megadott e-mail-címre.

Scroll to Top